Infolinia 732 220 955
 
Akumulator litowo-jonowy - obecnie niezastąpiony? Sprawdź, jakie są fakty!

Baterie akumulatorowe to prawdopodobnie przyszłość zasilania. Jeszcze kilkanaście lat temu dominowały produkty, które wykorzystywały połączenie kwasowo-ołowiowe i niklowo-kadmowe, jednak już od lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku wprowadzono do sprzedaży akumulator litowo-jonowy, który wyparł z rynku swoich konkurentów. Obecnie brakuje skutecznej i taniej w produkcji alternatywy dla konstrukcji litowo-jonowej.

Czym jest akumulator? Tworzą go pojedyncze ogniwa połączone ze sobą

W mowie potocznej spotykasz słowa bateria i ogniwo, które czasami w błędny sposób używane są zamiennie. Bateria, zwana również akumulatorem to urządzenie, które ma w zasadzie jedno zadanie - zmagazynować energię w postaci prądu elektrycznego i oddać ją ponownie w kontrolowany sposób.

Akumulator litowo-jonowy może składać się z niemal nieograniczonej liczby ogniw. Budowany jest on z elektrod, elektrolitu i separatora, dzięki czemu w teorii ogniwo, może być samodzielnie wykorzystywane jako akumulator, jednak ze względów bezpieczeństwa rezygnuje się z takiej możliwości, ponieważ pojedyncze ogniwo szybko się przegrzewa.

Co ma wpływ na żywotność akumulatora litowo-jonowego?

Akumulatory litowo-jonowe mają o połowę większą sprawność od baterii kwasowo-ołowiowych, jednak ich żywotność nadal jest zależna od wielu czynników. Najgroźniejsza jest temperatura, ponieważ mrozy i upały mają wpływ na wydajność akumulatorów. W przypadku ujemnych wskazań na termometrze deklarowana przez producenta sprawność baterii może być nawet o 50% niższa, dlatego w przypadku elektronarzędzi należy uwzględnić, że czas pracy na mrozie jest po prostu krótszy.

W przypadku upałów największe zagrożenie to przegrzanie ogniw, które w skrajnym przypadku wywołuje samozapłon. Dlatego zostawianie naładowanych baterii na pełnym słońcu lub używanie ich bez odpowiedniego chłodzenia przy maksymalnej wydajności może mieć swoje konsekwencje. Akumulatory litowo-jonowe bardzo źle znoszą także rozładowanie do zera i pozostawienie ich w tym stanie przez dłuższy czas. Gdy tę czynność powtórzysz wielokrotnie, z pewnością zauważysz, że bateria krócej jest wydajna.

Poszukiwania następcy trwają

Aktualnie pozycja akumulatora litowo-jonowego jest silna, dlatego konstrukcja sukcesywnie ewoluuje. Jednak inżynierowie zdają sobie sprawę, że powoli dochodzą do technologicznej ściany, dlatego poszukiwania następcy trwają. W przypadku elektronarzędzi sprawa wydaje się ustabilizowana przynajmniej na kilka najbliższych lat, jednak wykorzystanie takich tworzyw, jak grafen to prawdopodobnie przyszłość zasilania.

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium