Infolinia 732 220 955
 
Czym ciąć panele? Podpowiadamy!

Wiosna to doskonały czas na to, by zacząć zajmować się domowymi remontami. Niejednokrotnie odświeżałeś już swoje mieszkanie, malowałeś pokoje i kładłeś nowe podłogi? W tej ostatniej kwestii w przeciągu lat zmieniło się najwięcej. Dawno temu położenie dowolnego parkietu było istną katorgą. Wszechobecny klej, nieznośne nierówności i uciążliwa walka z każdym elementem. Teraz to jednak przeszłość! Praktyczność formy sprawia, że pozostaje ci tylko znaleźć odpowiedź na pytanie, czym ciąć panele, aby idealnie je zamontować.

Czy cięcie paneli jest konieczne?

Nie mamy żadnych wątpliwości — panele dociąć przed położeniem bezwzględnie należy. Równe ułożenie każdej deski będzie przyczyną pękania piór. To z kolei będzie spowodowane przeciążeniami na podłodze. Musisz koniecznie zwrócić uwagę, żeby elementy nachodziły wzajemnie na siebie. Taki schemat, na zakładkę pozwoli odciążyć najdelikatniejsze części, czyli łączenia. Dzięki temu uzyskasz bardzo satysfakcjonujący efekt wizualny. Zadbaj, żeby fragmenty nachodzące na siebie stanowiły około 20% całej długości deski. Wtedy unikniesz wszelkich negatywnych konsekwencji.

W jakich miejscach ciąć panele, żeby uzyskać zamierzony efekt?

Panele właściwie powinny być docinane tylko na swoich końcach. Jeżeli zrobisz to w innym miejscu, pozbawisz deski piór, czyli elementu łączącego je ze sobą . Cięcia ukryjesz listwą podłogową i nie będą one widoczne. Warto zwrócić uwagę, żeby od ściany do panela była około centymetrowa przerwa. Taki otwór łatwo zamaskujesz. Czy jest konieczny? Jak najbardziej! Pozwoli swobodnie pracować podłodze w cieplejsze i zimniejsze dni.

Czym ciąć panele? Sprzętu jest co niemiara

Narzędzi do cięcia paneli jest pod dostatkiem. Nada się do tego wszystko od przyrządów elektrycznych, poprzez akumulatorowe, skończywszy na ręcznych. Kilkumilimetrowe deski łatwo się poddają nawet szlifierce kątowej, ale tego nie będziemy polecać. To rozwiązanie pyłogenne i niepraktyczne. Dedykowane do tego celu są wyrzynarki wyposażone w doskonałe noże do drewna. Marki takie jak DeWalt czy Milwaukee to liderzy w tej branży i można zaufać każdemu modelowi przez nie wyprodukowanemu.

Gdy nie masz wyjścia idealnego czas na plan B!

Do cięcia paneli sprawdzą się także piły tarczowe i szablaste. Te pierwsze pozwolą ci uzyskać idealnie równe cięcie w mniej niż kilka sekund. Jednak trzeba pamiętać, że są znacząco większe. Drugie są zdecydowanie bardziej poręczne i mogą się przydać w ciasnych miejscach, gdzie korzystanie z większych narzędzi jest utrudnione. W tych kategoriach także rządzą sprzęty Milwaukee oraz DeWalta. Jednak wyposażenie Makita także im dorównuje pod wszystkimi względami.

Jak uchronić się przed bałaganem? Dbaj o czystość miejsca pracy!

Podczas układania podłogi bałagan praktycznie nie występuje. Otwierasz kolejne paczki, wyrzucasz kartony, rozkładasz i tyle. Jednak przy cięciu paneli generuje się sporo pyłu, który jest problemem zwłaszcza w miejscach, gdzie tuż obok staramy się prowadzić zwyczajne życie. Takie remonty, w użytkowanym domu czy mieszkaniu zawsze są problematyczne. W takim przypadku podczas pracy wyposaż się w odkurzacz. Wystarczy, że połączysz go do wyrzynarki, piły tarczowej lub każdego innego urządzenia, a większość zanieczyszczeń wyląduje w worku. To rozwiązanie niezwykle praktyczne, zwłaszcza jeżeli punkt, w którym docinasz panele, znajduje się w jednym, wyznaczonym miejscu.

Co, jeżeli nie masz takich narzędzi a musisz położyć nową podłogę w pokoju?

Jeżeli nie masz specjalnych elektronarzędzi do cięcia paneli, teoretycznie możesz używać ręcznych zamienników. Jednak gwarantujemy ci, że będzie to bardzo niepraktyczne i znacząco wydłuży twoją pracę. Żeby zaoszczędzić środki, poświęcisz mnóstwo swojego czasu i dwukrotnie zwiększysz liczbę godzin poświęconą na pracę.

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium