Infolinia 732 220 955
 
Jaki klucz akumulatorowy wybrać? Podpowiadamy!

Klucze automatyczne to niezwykle popularne narzędzie. Korzysta się z niego głównie w wyspecjalizowanych zakładach, takich jak warsztaty samochodowe, duże zakłady pracy i fabryki. Nie znaczy to jednak, że te narzędzia są zarezerwowane tylko dla osób zaawansowanych i branży przemysłowej. Taka sytuacja wykreowała się głównie dlatego, że dominującym systemem zasilania jest sprężone powietrze. To w oczywisty sposób generuje bardzo duże koszty przy niewielkim zysku płynącym z użytkowania jednego narzędzia. Na szczęście w ostatnim czasie wiele się zmieniło i nie zadajesz sobie pytania, czy tylko jaki klucz akumulatorowy wybrać?

Klucz akumulatorowy — tak to nie przypadek

Z uwagi na rozwój różnych gałęzi narzędzi, czołowi producenci, tacy jak Dewalt, Makita czy Milwaukee, zaczęli projektować klucze akumulatorowe dedykowane do konsumentów prywatnych. Ten ukłon w stronę tej ogromnej grupy docelowej okazał się strzałem w dziesiątkę. Nie każdy ma przecież instalację pneumatyczną w swoim warsztacie. Więc największa przeszkoda została sprawnie usunięta. Teraz na rynku narzędzi rządzą sprzęty akumulatorowe i to z korzyścią dla wszystkich.

Klucz akumulatorowy w warsztacie? Oczywiście, że tak!

Klucze akumulatorowe znajdują także zastosowanie w zastosowaniach profesjonalnych. Choć wydaje się, że nigdy nie wyprą z rynku swoich pneumatycznych protoplastów, to są użytecznym uzupełnieniem wyposażenia. Sprawdzają się szczególnie, wtedy gdy podczas pracy doświadczysz awarii instalacji czy też przerwy w zasilaniu. Pozwalają także prowadzić niektóre prace z dala od zaworów ze sprężonym powietrzem. Po prostu bierzesz klucz w dłoń i bezproblemowo pracujesz przez kilka godzin.

Jaki klucz akumulatorowy wybrać do swojego warsztatu?

Podczas zastanawiania się, jaki klucz akumulatorowy wybrać do swojego przydomowego warsztatu, musisz konkretnie określić swoje potrzeby. Po pierwsze, zastanów się, jak często będziesz potrzebować tego narzędzia. Skorzystasz z niego podczas wymiany kół, montowaniu mebli czy wkręcaniu większych śrub. Pamiętaj, że po wyłączeniu udaru, ten sprzęt może być używany jako wkrętak lub dodatkowa wkrętarka. Jednak z uwagi na większy moment obrotowy, nie jest do tego predysponowane.

Czym różni się klucz akumulatorowy od zakrętarki?

Podczas zakupu klucza akumulatorowego możesz pomylić go z zakrętakiem. To narzędzia, które są dość podobne do siebie i niewprawne oko może je ze sobą pomylić. Dlatego zbierzemy tu dla ciebie trzy kluczowe różnice.

Pierwsza z nich to moc — dużo większą dysponują klucze. Solidne konstrukcje proponują ponad dwa tysiące niutonometrów, wkrętaki wypadają w tym zestawieniu blado, bo ich napęd zaoferuje zaledwie 250 Nm. Kolejna różnica to systemy mocowania dodatków. W przypadku zakrętaków najpopularniejsze jest mocowanie na typowe bity ćwierćcalowe. Jest to solidny system, który dobrze współpracuje z taką mocą. Klucz udarowy zwykle dysponuje półcalowym kwadratowym mocowaniem — ono jest odpowiedniejszym rozwiązaniem przy tak dużej mocy. Trzecia i najbardziej widoczna różnica to rozmiar tych narzędzi. Zdecydowanie mniejsze, bardziej poręczne są zakrętaki. To dość logiczny efekt dużo słabszej jednostki napędowej. Więc jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z jakim produktem spotkałeś się na sklepowej półce, to te cechy powinny pomóc w ich rozwianiu.

Klucz akumulatorowy do użytku domowego — jakie posiada zastosowania?

Klucze akumulatorowe posiadają bardzo imponujący moment obrotowy. Dlatego świetnie się sprawdzają w sytuacjach, gdzie zwykła wkrętarka się poddaje. Te silne narzędzie upora się ze sporymi śrubami montowanymi w belkach stropowych, zardzewiałymi nakrętkami czy zapieczonymi szpilkami w feldze. W trudnych sytuacjach bardzo pomocny będzie udar, który impulsowymi szarpnięciami powinien poluzować nawet najbardziej oporne elementy.

Jaki klucz akumulatorowy sprawdzi się w warsztacie?

Tu odpowiedź jest bardzo prosta. Zalecamy dobieranie podobnych konstrukcji do posiadanych. Ujednolicenie tych narzędzi minimalizuje szanse pomyłki i niedokręcenia jakiegoś elementu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedź jest prosta. Posiadając urządzenia o tej samej mocy, twoi mechanicy przyzwyczają się do pewnych rutynowych czynności. Oddając im, do użytku narzędzie o innej wartość Nm spowodujesz, że będą z niego korzystać rzadziej lub nieprawidłowo.

Praca z kluczem akumulatorowym — na jakie atuty warto zwrócić uwagę?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki klucz akumulatorowy wybrać dla siebie, to warto, żebyś dostosował go do posiadanego systemu zasilania. Znane marki, takie jak Dewalt, Makita czy Milwaukee, posiadają jeden typ akumulatora pasujący do wielu narzędzi. Podobnie jest i w tym wypadku. Koniecznie zwróć uwagę na solidność wykonania i pewność chwytu. Podczas krótkiej pracy może to nie mieć znaczenia, ale wystarczy potrzymać ten sprzęt kilkanaście minut w dłoni, by nabawić się odcisków. Nie kupuj pod wpływem emocji. Skonsultuj się ze specjalistą i wybierz dopasowane narzędzie, które odpowie twoje potrzeby.

Jaki klucz akumulatorowy wybrać? Podsumowanie

Pytanie, jaki klucz akumulatorowy wybrać, powinieneś kierować głównie do siebie. Znasz swoje potrzeby i powinieneś szukać rozwiązania właśnie dla nich. Przeanalizuj swoją pracę i zastanów się nad tym, który model będzie dla ciebie najkorzystniejszy.

Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium